Pytania i odpowiedzi
Aby zniwelować efekt punktów świetlnych w kasetonie, należy zastosować oświetlenie LED o odpowiedniej gęstości. Ponadto warto rozważyć zamontowanie kloszy lub dyfuzorów na taśmie, które pomagają rozproszyć światło i tworzyć równomierny strumień. Inną wskazówką może być zastosowanie diod z regulowanym natężeniem światła. W przypadku każdego produktu najważniejszy jest odpowiedni montaż, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania oświetlenia LED oraz do uzyskania równomiernego oświetlenia kasetonu.
Uzyskanie równej linii światła w profilu aluminiowym wymaga przede wszystkim starannego montażu taśmy LED. Szczególnie ważne jest jej umiejscowienie w centralnym punkcie profilu. Jeżeli konieczne jest jej docięcie, należy zrobić to precyzyjnie. Kluczowy jest także dobór parametrów światła i optymalnej gęstości diod, które zapewnią pożądany efekt wizualny. Nasz zespół chętnie pomoże Ci w wyborze odpowiedniego produktu, który pozwoli Ci na osiągnięcie zamierzonych rezultatów równych linii świetlnych w profilach aluminiowych.
To wskaźnik, którego używa się do określania jakości oddawania kolorów przez źródła światła w porównaniu ze światłem słonecznym. CRI podawane jest w wartościach od 0 do 100, a im wyższy wskaźnik, tym lepiej dane źródło światła oddaje kolory w porównaniu ze źródłem naturalnym (CRI = 100).
W miejscach takich jak sklepy, mieszkania czy biura zalecane jest używanie żarówek o wskaźniku CRI powyżej 80. Źródła światła CRI 90+ stosowane są na przykład w studiach fotograficznych, w lustrach do wizażu, w oświetleniu w salach zabiegowych.
Inaczej — krzywa fotometryczna lub krzywa rozkładu światła — to graficzne przedstawienie intensywności światła emitowanego na przykład przez żarówkę lub diodę w różnych kierunkach. Dzięki niej możliwe jest określenie czy światło rozprasza się równomiernie we wszystkich płaszczyznach, czy tworzy skoncentrowane pasma. Informacja ta jest szczególnie istotna podczas projektowania efektów świetlnych. Na podstawie krzywej światła możliwe jest dopasowanie odpowiednich produktów, które zapewnią pożądany efekt.
To rodzaj wykresu, który używany jest do ilustracji rozróżnialności barw. Przedstawia on, jak blisko siebie muszą znaleźć się dwie barwy w danym punkcie przestrzeni kolorów, aby oko ludzkie było w stanie je odróżnić. Elipsy MacAdama są wykorzystywane do projektowania systemów oświetleniowych, a ich analiza pozwala na stworzenie atrakcyjnych wizualnie instalacji.
Na wykresie punkty oznaczające dane barwy grupowane są wokół punktów referencyjnych, które uznawane są za kolory dobrze rozróżnialne przez przeciętną osobę.
Luminacja jest miarą ilości światła padającego na daną powierzchnię, którą wyraża się w lumenach na metr kwadratowy bądź nitach na metr kwadratowy. Jej wartość wpływa na komfort przebywania w danym pomieszczeniu i jest szczególnie ważna w gabinetach, salach szkolnych czy biurach.
Kandele na metr kwadratowy to jednostka miary natężenia światła, która określa ilość światła emitowanego przez źródło (na przykład dioda czy żarówka) w określonym kierunku. Jest stosowana do określania jasności ekranów telefonów, telewizorów i innych powierzchni świetlnych.
Wartość ta oznacza ilość światła emitowanego lub przechodzącego przez dany obiekt w określonym kierunku. Jej jednostką są lumeny. Im większe natężenie światła, tym jaśniej świeci dioda czy żarówka, choć duże znaczenie ma kierunek emisji. Reflektor o wąskim kącie światła będzie miał wysokie natężenie światła jedynie w jednym kierunku, podczas gdy lampa sufitowa z szerokim kątem rozproszenia zazwyczaj ma równomierne natężenie światła we wszystkie strony.
Jest to specjalny rodzaj plików, które stosuje się do reprezentowania dystrybucji światła wokół jego źródeł. Zawiera informacje takie jak rozkład światła, kąt świecenia orz skala intensywności. Dzięki plikom fotometrycznym IES możliwe jest dokładne modelowanie i symulowania zachowania danej instalacji w różnych warunkach oświetleniowych. Pozwala to na stworzenie efektownych rozwiązań zarówno w aranżacji wnętrz, jak i podczas projektowania oświetlenia ulicznego.
To parametr decydujący o wydajności danego źródła światła. Skuteczność świetlna podawana jest w lumenach na wat pobranej mocy, można ją zatem określić jako stosunek wygenerowanej mocy strumienia światła do zużycia energii elektrycznej. W przypadku klasycznych żarówek wartość ta kształtuje się na poziomie zaledwie kilkunastu lm/W. Wielokrotnie wyższą skutecznością świetlną charakteryzują się natomiast nowoczesne rozwiązania LED – na rynku dostępne są już diody białe o wydajności powyżej 300 lm/W.
Parametr należy rozumieć go jako stosunek strumienia świetlnego oprawy do strumienia świetlnego źródła światła. Można więc powiedzieć, że sprawność oprawy pozwala określić poziom strat strumienia świetlnego w układzie optycznym. Najwyższą wartość będą w stanie osiągnąć zatem artykuły oświetleniowe z nieosłoniętym źródłem światła, dużo niższą z kolei np. profile LED z mlecznym kloszem. Aby obliczyć sprawność, wystarczy podzielić strumień świetlny oprawy przez strumień świetlny źródła światła, a następnie pomnożyć wynik przez 100.
Obok współczynnika oddawania barw czy skuteczności, jest to wielkość fizyczna o kluczowym znaczeniu przy doborze artykułów oświetleniowych do konkretnego zastosowania. Strumień świetlny podany w lumenach (lm) informuje bowiem, ile światła jest w stanie wyemitować dane źródło w ciągu jednej sekundy. Parametr określany jest na podstawie oddziaływania oświetlenia na narząd wzroku obserwatora o standardowej czułości i pozwala obliczyć wydajność żarówki – liczbę lumenów trzeba podzielić przez ilość pobieranej energii elektrycznej w watach.
To nic innego jak część strumienia świetlnego źródła światła uwzględniana przy obliczaniu jego efektywności energetycznej. Użyteczny strumień świetlny jest parametrem, który na opakowaniach artykułów oświetleniowych gości dopiero od dość niedawna. Obowiązek informowania użytkowników o jego wartości został wprowadzony wraz z rozporządzeniem UE z października 2019 r. ustanawiającym m.in. wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła. Producenci i importerzy zobowiązani są wskazać, czy parametr odnosi się do strumienia w kuli (360º), w stożku szerokim (120º) lub wąskim (90º).
Niewłaściwie dobrane artykuły oświetleniowe mogą, przy dłuższej ekspozycji, niekorzystnie oddziaływać na kondycję m.in. naszej skóry i oczu. Dlatego producenci źródeł światła, w tym żarówek LED, zobowiązani są zadbać o bezpieczeństwo fotobiologiczne swoich wyrobów odpowiednio do norm IEC i UE. Produkty dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące m.in. temperatury barwowej i mocy, nie mogą też generować niebezpiecznego migotania światła określanego z jęz. angielskiego jako flicker.
L70 to wskaźnik opracowany przez IESNA (Illuminating Engineering Society of North America) mający na celu ocenę żywotności oprawy LED pod względem oczekiwanej liczby godzin pracy do momentu, gdy strumień świetlny spadnie do 70% poziomu początkowego. Ta sama organizacja opracowała również metodę badawczą LM80, dzięki której można określić czas, przez jaki system oświetlenia LED będzie w stanie utrzymać konkretną wartość strumienia świetlnego w kontrolowanych warunkach środowiskowych i elektrycznych.
Jest to niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzujące się długością fal od 100 do 400 nanometrów. Promieniowanie ultrafioletowe – UV – emitowane jest przez Słońce i przy długotrwałej ekspozycji może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, z wystąpieniem chorób nowotworowych skóry włącznie. Wyróżniamy trzy rodzaje UV:
- UVA – długość fali 320-400 nm, stanowi ok. 97% promieniowania słonecznego,
- UVB – długość fali 280-320 nm, wysokoenergetyczne i szczególnie niebezpieczne dla zdrowia,
- UVC – długości fali 100-280 nm, praktycznie nie dociera do powierzchni Ziemi.
Jest to specjalny rodzaj plików, które stosuje się do reprezentowania dystrybucji światła wokół jego źródeł. Zawiera informacje takie jak rozkład światła, kąt świecenia orz skala intensywności. Dzięki plikom fotometrycznym IES możliwe jest dokładne modelowanie i symulowania zachowania danej instalacji w różnych warunkach oświetleniowych. Pozwala to na stworzenie efektownych rozwiązań zarówno w aranżacji wnętrz, jak i podczas projektowania oświetlenia ulicznego.